Jak wybrać ekran do projektora?

02-09-2020

Przy wyborze ekranu projekcyjnego, pierwszym krokiem jest określenie szerokości ekranu, który zmieści się w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że wielkość wyświetlanego obrazu zależna jest od zastosowanego w naszym kinie domowym projektora. Kolejną ważną zmienną jest odległość osoby siedzącej od ekranu.

Wielkość ekranu projekcyjnego, a zastosowany projektor.

Każdy projektor posiada ogniskową obiektywu, która odpowiada za wielkość wyświetlanego na ekranie obrazu. Jest to parametr, który może być różny w przypadku oferowanych urządzeń. Najprostszym sposobem na ustalenie z jakiej odległości dany projektor wyświetli żądany obraz, a co za tym idzie zapełni nim nasz ekran projekcyjny, jest skorzystanie z już gotowego narzędzia jakim jest kalkulator odległości na stronie:

http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

Podobne kalkulatory funkcjonują także na stronach producentów projektorów.

 

Planując salę kina domowego należy także pamiętać o odpowiedniej odległości pomiędzy ekranem projekcyjnym a widzem.

Odpowiednie umiejscowienie ekranu zapewni komfortowy i relaksujący seans, eliminując efekt „pierwszego rzędu” w kinie.

Ekran_do _projektora

Posłużę się wzorem rekomendowanym przez wielu producentów ekranów i ułatwiającym dobranie odpowiedniego ekranu względem posiadanej przestrzeni:

- Dystans od pierwszego widza L min. / 3 = wysokość ekranu H  –  przy rozdzielczości HD obrazu emitowanego przez projektor

-Dystans od pierwszego widza L min.  / 2,5  = wysokość ekranu H –  przy rozdzielczości FullHD obrazu emitowanego przez projektor

 

Czyli: jeśli mamy ekran projekcyjny o rozmiarach np. 250/141 cm to oznacza, że widz powinien siedzieć w odległości około 350 cm od ekranu.

Wysokość planowanego ekranu mnożę przez 2,5 uzyskując komfortowe miejsce w salonie kina domowego.

 

Kolejną ważną kwestią przy wyborze i montażu ekranu projekcyjnego jest dobór odpowiedniej wysokości wyświetlanego obrazu, a co za tym idzie, wysokości montażu ekranu.

Rekomendowana komfortowa wysokość dolnej krawędzi ekranu to 70-120 cm od podłogi.

Ekran na tej wysokość będzie znajdować się na wysokości  wzroku siedzącej osoby. W celu obniżenia obrazu ekranu stosuje się czarne obramowanie w górnej jego części. Jeśli nie jesteśmy w stanie niżej zamontować ekranu, wyświetlany obraz obniża się w ten właśnie sposób.

Tak dobrany ekran projekcyjny będzie miał odpowiedni rozmiar, będzie zamontowany na wysokości wzroku, dzięki czemu uzyskamy komfortowe i efektywne kino domowe